تبلیغات
تالدیک-Taldyk - روستای قرعلیوند
 
تالدیک-Taldyk
اگر یادتان ماندو باران گرفت...........دعایی به حال بیابان کنید
درباره وبلاگ


نام ونام خانوادگی:عیسی پارسا
دانشجوی کارشناسی ارشد جغرافیا(اقلیم در برنامه ریزی محیطی)دانشگاه خوارزمی تهران
با عرض سلام و ادب خدمت همه کسانی که از این وبلاگ دیدن می کنند وبه علاقه مندان علم جغرافیااین وبلاگ جهت گسترش ومعرفی علم جغرافیا وتبادل نظر بین علاقه مندان ایجاد شده است مارا با نظرات سازنده خود در غنای مطالب وبلاگ یاری نمایید.....
ایمیل:eisa.parsa@yahoo.com
تلگرام:
parsa13629@

مدیر وبلاگ : عیسی پارسا
نویسندگان
نظرسنجی
نظر خودتونو در مورد کیفیفت مطالب وبلاگ بیان کنید؟

جمعه 15 مهر 1390 :: نویسنده : عیسی پارسا

اوضاع تاریخی و جغرافیایی روستا:

نام رسمی روستا قرعلیوند می باشد ؛و وجه تسمیه آن هم از نیای مشترکی که اولین بار در این مکان سکنی می گزیند و به قرعلی معروف بوده گرفته می شود .نام دیگر روستا چنار است و عده ای به این نام هم از آن یاد می کنند .

این روستا در غرب استان لرستان و جنوب شرقی کوهدشت واقع شده است .دارای آب و هوای معتدل زمستانی و تابستانی نسبتا گرم دارد .کشاورزی در این منطقه به دو صورت آبی و دیم کشت می شود .

میزان بارندگی :

بارندگی در اوایل آبان ماه شروع می شود که این باران اغلب باعث خوشحالی اهالی روستا می گردد.به این باران که اولین بارش سال شاید باشد در گویش محلی "پاییز پله " گفته می شود .و کشاورزان اغلب بعد از بارش, شخم و تخم پاشیدن زمینهای زراعی را شروع می کنند .

باران عموما تا  اواسط خرداد ماه ادامه پیدا می کند و برداشت محصولات نیز پس از پایان این باران شروع می شود .

در این روستا در چند سال اخیر خشک سالی هایی اتفاق افتاد که میزان بارندگی در ماه اردیبهشت و خرداد به حداقل ممکن رسید .در این سالها مردم روستا با مشکلات فراوانی روبرو گردیدند و معیشت ساکنین روستا و تهیه علوفه برای دامها در این سالها مشکلاتی را برای روستاییان فراهم نمود ؛ این مشکلات باعث مهاجرت عده ای از اهالی روستا به حاشیه شهرهای مجاور گردید .

وسعت روستا با مزارع حدودا 100 کیلومتر می شود ؛ یعنی امتداد آن 15 کیلومتر و پهنای آن در حد هفت کیلومتر می باشد .

ناهمواریهای آن از مزارع هموار شروع شده و تا دو هزار متر ارتفاع ادامه می یابد .

در این روستا رودخانه ای وجود نداشته و تنها در فصل زمستان و اوایل بهار رودهایی جاری می گردند .

باد معروف روستا که اسم محلی آن " سوین " است که در ایام گرم تابستان شروع به وزیدن می کند و گاها باعث گرمازدگی چوپانان می گردد .

مشخصه تاریخی روستا :

طی کاوشهای باستان شناس آمریکایی"دکتر اشمیت" که در این منطقه انجام گرفته و با توجه به نقاشیهای غار " دوشه " سابقه تاریخی این سرزمین به پنج هزار سال پیش می رسد .

در دوران عصر مفرغ که در زمان خود عصر شکوفایی صنعت بوده این منطقه رونق فراوانی داشته است و شاید علت آن قرار داشتن در مسیر جاده ای بوده است که مرکز ایران را به غرب ایران متصل می کرده است .

هنوز آثار پل ها وراههای مالرو به چشم می خورد و در این مکان های تاریخی آثار مفرغی زیاذی کاوش گردیده است .

در این منطقه بقایای قلعه های فراوانی وجود دارد که تا کنون آثار پی ها و خرابه های آنها مشاهده می گردد .البته با کاوشهای غیر اصولی عده ای سودجو این ثروت های ملی به یغما رفته و این آثار اند ک هم رو به نابودی است .  

تاریخچه روستا :

قرعلیوند بخشی از طایفه بزرگ و معروف لرستان "سوری امرایی " می باشد که تا قبل از اسکان عشایر رضاخانی بصورت چادر نشینی زندگی می کردند .

از مهمترین وقایع این روستا اتحاد با طایفه شجاع لرستان " بیرانوند "وجنگ با رضاخان است که منجر به شکست آنها می شود که فرماندهی لشگر با رزم آرا بوده است .

 

شخصیت های روستا و مهمترین اتفاق :

- کسعلی سوری : فتح قلعه فلک الا فلاک خرم آباد توسط وی از دست قوای دولتی رضاخان

- قربانعلی امرایی : نماینده مذاکره کننده طایفه با رزم آرا که باعث نجات جان اهالی روستا و تمام طایفه سوری می شود .

- خدامراد دهقان زاده : انسانی شجاع و دلیر و دارای صفات برجسته انسانی ،مدافع حقوق همنوعان خویش

- ...

تـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــوجــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــه

البته لازم به یادآوروی می باشد که شخصیت های بزرگ دیگری نیز بوده اند که در کتب تاریخی اسمی از آنها نیست ولی نویسنده این وبلاگ بر خود واجب میدانم که یادی از آنها کند.هم شخصیتهای مانند کدخدا ؟؟؟؟از دوستان میخوام در نظرات اسمشون رو بگن تا در وبلاگ قید شود

جاذبه های گردشی:

 بتخانه، غاری به جای مانده از زندگی غارنشینی در لرستان

در جنوب شرقی شهرستان کوهدشت به فاصله 18 کیلومتری روستایی به نام (قرعلیوند )وجود دارد که در شرق آن کوهی به نام (گردل کوه ) قرار گرفته است .


تبادل لینک

تبادل لینک

تبادل لینک

تبادل لینک

تبادل لینک

تبادل لینک

تبادل لینک

این کوه غاری بزرگ به نام بت خانه دارد که قسمتی از دهانه ی آن به علت سیلاب های زمستانی و گل لای مسدود شده است. ازقسمت باز آن می بایست به صورت خزیده عبور کرد و به غار وارد شد به همین خاطر عبور از آن قدری دشوار است .
طول دهانه ی غار 18 متر و وسعت نسبتا زیادی دارد که گنجایش بیش از 500 نفرجمعیت را داراست .
سطح غار را خاک نرمی پوشانیده که ضخامت آن در قسمت های مختلف ،متفاوت است و تا 3 متر میرسد .
سقف آن ارتفاعی نزدیک به 20 متر دارد و سراسر سقف و دیواره ی غار به علت نفوذ آب از لایه های آهکی ،سفید شده است
وجود سنگ چخماق و سفال شکسته های سیاه و منقوش می تواند موید زندگی های غارنشینی و وجود آثار دوره های مختلف تمدن گذشته در این غار باشد.
همچنین وجود استالاگمیت های متعددی که ارتفاع برخی از آنها به 5 متر میرسد با شکلهای مختلفی که دارند موجب شده که این غار را بتخانه بنامند .
از تمام استالا گمیت ها ،هفت قطعه آن از همه بزرگتر و جالب توجه تراند که بزرگترین آنها 20/5 متر بلندی دارد و بقیه از 5/1 تا 60/3 متر ارتفاع دارند و تنها یک قطعه از آنها که در کنار دیوار شرقی غار واقع شده شکل مخصوصی دارد ، ولی معلوم نیست در چه زمان و به وسیله چه کسانی به آن شکل درآمده است .
در قسمت شمالی غار دری وجود داشته که اکنون پوشیده و غیر قابل عبور است . همچنین هوای کافی برای بازدید کنندگان در داخل غاروجود دارد.

 

نوع مطلب : تصاویرجذاب، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 22 اردیبهشت 1397 10:17 ق.ظ
متاسفانه با بلایی که سرسادی خودم یکی از اون خانواده های ابلیس و دروغگو روستا قرعلیوند سرم آوردند و زندگی و اینده ام خراب کردند از هرچی لر بیزار شدم شاید همه اهالی اون روستا بد نباشند ولی من همیشه اعن و نفرین با لا سرش خانواده ....هست و مطمئن هستم تمامی شما به زودی از سیل مصیب وارده به یک خانواده انسان نما تو روستاتون شگفت زده میشید از خدا میخوام برسرشون انواع مصیبت بباره و از گزند هیچ بلایی نتونند فرار کنند و بدتر از خودشون نصیبشون بشه امین
عیسی پارساببخشید متوجه نمیشم...میشه توضیح بدید...شما کی هستید؟؟
سه شنبه 20 مرداد 1394 12:41 ق.ظ
سلام عمو خوبی.!؟وبلاگ باحال داری. به وبلاگ منم سری =D> <(')
سه شنبه 20 مرداد 1394 12:37 ق.ظ
سلام داداشی خوبی؟ وبلاگه خیلی جالبی داری (bah) (bah)
شنبه 19 مهر 1393 08:20 ب.ظ
هناسه سرد کوم ایل ها ده سینت اور
چنو دم سردو سرگردو میزنی آسمونه دور
(استاد رحمان پور)
باسلام ضمن عرض خسته نباشیدوتقدیر وتشکراز زحمات شمابرادر عزیز میخاستم بگم اگه امکانش هست عکس های بیشتری از طبیعت و پوشش گیاهی این منطقه بخصوص درختان بلوط که متاسفانه بعلت استفاده بی رویه ونادرست عده کثیری از مردمان این روستا در حال نابودی میباشند لود کنید .تنشکرات ادامه دیری آی عین زاده
جمعه 18 مهر 1393 01:12 ق.ظ
دم همه کسایی که درموردمطالب داداشم نظردادن گرم.کاری به خوبوبد نظرات ندارم،همین که بخاطرروستامون و درمورد اونچه به این روستا گذشته بحثوجدل میشه لذت بخشه.بخیل نباش سلامتیش صلوات(داداشمو میگما)
شنبه 14 دی 1392 09:55 ب.ظ
سلام بر 5 طایفه محلی/قیصر و پاپی و درویش و فاضل و ولی
سلام به قرعلیوند سر بزنید.....حتی با یک بازدید از تالدیک
یکشنبه 8 بهمن 1391 04:29 ق.ظ
سلام اگه میشه درباره ی بقیه ی طوایف خرم اباد تو وبلاگتون بنویسیدنه فقط روستای قرع علیوند
عیسی پارساسلام ممنون كه سرزدید..باشه اگه شد
یکشنبه 8 بهمن 1391 03:38 ق.ظ
سلام . مرسی از زحماتت ولی کدخدای این روستا کدخدا محمد ولی بوده که وختی از کوشکی زمین گرفته بود تا با ودرک به کوشکی ثابت نکرده بود نماز نخونده بود. کسی بود که حین تقسیم 8سهی(سهم زمین هر طایفه از روستای قرعلیوند رو 8سهمی میگن) درویش برا پسراش سند نزده بود
عیسی پارساسلام .ممنون كه سر زدید
شنبه 30 دی 1391 09:41 ق.ظ
بهتراست ازهربزرگی یک ویزگی بنویسی تا اعتراض مردم بالا نیادفکرنکنم ازده نفربیشترباشنداحتیاج به لیست بزرگ نیست
عیسی پارسااینم یه نظری هست واسه خودش...ممنونم كه سر زدید
شنبه 30 دی 1391 09:39 ق.ظ
چرافقط ازمیرزابک ها اسم بردی وان هم پاپی ودرویش پس بقیه چی
عیسی پارساممنونم كه سر زدید
شنبه 30 دی 1391 09:38 ق.ظ
لقمان جان سلام خیلی تعصب داری بهت برخورده بایستی بروی ازتمام بزرگان بپرسی وتحقیق کنی نه ازیک گروه ودودمان
عیسی پارساممنونم كه سر زدید
سه شنبه 26 دی 1391 08:27 ق.ظ
سلام جناب پارسا....می خواستم درجواب دوستانی که نظر خودشون هم به نظر می رسه از روی عدم اگاهیه!فکر کنم اگه برن از بزگاشون بپرسن شخصیتهایی که شما نام بردین کارهای مهم تری انجام دادن...ومحدود به همینها نمیشه....بعد اگه تو یه مطلبی اسمی از شخصیتی برده میشه دال بر انکار و نادیده گرفتن سایر بزرگان روستا نیست.....بله بزرگانی مثل مرحوم ابه فرزند پاپی ،صید علی ،محمد ولی،رشید خان،گجر ،داوود،ووووو......شاید اگه اسم بنویسی باید لیست کاملی از اهالی روستا رو بنویسی .......در کل ممنون ار تلاشتون.
جمعه 15 دی 1391 07:18 ب.ظ
سلام پارسای عزیز
از اینکه زحمت کشیدید و نسبت به معرفی زادگاهمون همت کردید ، سپاسگزاریم ، البته همونطوریکه دوستان هم خدمت شما نوشتند ، قرعلیوند زادگاه مردمان بزرگی است که شما می تونستید در معرفی این عزیزان با یکنفر بزرگتر مشورت کنید ، ضمن اینکه در همین عصر هم فرزندان این خطه در جایجای این مرزوبوم بعنوان چهره و شاخص فعالیت دارند.
عیسی پارساسلام.ممنون که سر زدید.در این وبلاگ سعی شده به معرفی روستا بپردازم واز حب وبغض شخصی دوری کنم.لذا ممنون میشم اگه اسم بیارید.حتما در وبلاگ ذکر میشه
چهارشنبه 22 آذر 1391 11:41 ق.ظ
پارسای عزیزدودمان قیصرنیزبزرگ داشته اندازجمله کدخداگجرعین زاده کدخداداودعبدولی کدخداکریم قرعلیوندکه اسم وی درکتاب گلزارادب لرستان نیزهست لطفا اصلاح کنیدودودمان میرزابگ نیزبزرگان بهتری داشته احتمالا اطلاعات شما کامل نیست
عیسی پارساممنون که سر زدی خالو
سه شنبه 21 آذر 1391 06:57 ب.ظ
پارسای عزیز میدانی امرایی در کوهدشت دودسته هستندواقعی وبدلی
عیسی پارساسلام.طایفه قرعلیوند جز طایفه بزرگ سوری هستش.وسوری وامرایی برادر بودن و هستن.
سه شنبه 21 آذر 1391 11:42 ق.ظ
عیسی سلام معرفی بزرگان راحذف یااصلاح کنید کدخداگجر کدخداصیدعلی کدخدامحمدولی کدخدارشیدخان و......
عیسی پارساضمن احترام به نظر شما اطلاعات تکمیلی در خصوص مردم شریف و ولایتمدار قرعلیوند در وبلاگ زیر موجود است
rouhrddinparsa.blogfa.com
سه شنبه 21 آذر 1391 11:30 ق.ظ
عیسی جان وبلاگ خوبی داری ومطالب نوشته شده نیزخوب میباشدولی قسمت معرفی بزرگان روستاواقعیت ندارداصلاح کنیدنه اینکه انهاادمهای بزرگی نبوده بلکه بزرگان دیگری وجودداشته است یاننویسیدیابطورکامل بنویسیدوازقسمت توجه به پایین توهین امیزاست حذف کنید
عیسی پارسا ضمن احترام به نظر شما اطلاعات تکمیلی در خصوص مردم شریف و ولایتمدار قرعلیوند در وبلاگ زیر موجود است
rouhrddinparsa.blogfa.com
دوشنبه 20 آذر 1391 12:01 ب.ظ
اقای پارسا سلام کتابی که اسم بزرگان روستا در ان ذکرشده نام ببریدبزرگان روستارا یابایستی ازریش سفیدان همین روستابپرسی یابراساس واقعیت ومستندلطفا اصلاح کنید
عیسی پارسا ضمن احترام به نظر شما اطلاعات تکمیلی در خصوص مردم شریف و ولایتمدار قرعلیوند در وبلاگ زیر موجود است
rouhrddinparsa.blogfa.com
دوشنبه 20 آذر 1391 11:54 ق.ظ
اقای پارساخسته نباشی درموردمردم شناسی سعی کنیدبراساس واقعیت ومستنداعلام نظرنمائیدقرعلیوندمتشکل ازقیصرو ولی ومیرزابک میباشدوقیصروولی نیزبزرگانی داشته اندچرا اسمی ازانها نبرده ایدو حوز میرزابگ نیزانسانهای بزرگی داشته ازجمله صیدعلی رشیدخان محمدولی و......
عیسی پارسا ضمن احترام به نظر شما اطلاعات تکمیلی در خصوص مردم شریف و ولایتمدار قرعلیوند در وبلاگ زیر موجود است
rouhrddinparsa.blogfa.com
دوشنبه 20 آذر 1391 11:49 ق.ظ
سلام اقای پارسا لطفا بزرگان روستاراطبق چه سندی ویاکتابی نوشته ایدمعرفی کنید
عیسی پارساضمن احترام به نظر شما اطلاعات تکمیلی در خصوص مردم شریف و ولایتمدار قرعلیوند در وبلاگ زیر موجود است
rouhrddinparsa.blogfa.com
دوشنبه 20 آذر 1391 09:42 ق.ظ
پارسا جان قرعلیوند امرایی نیستند
عیسی پارساسلام.طایفه قرعلیوند جز طایفه بزرگ سوری هستش.وسوری وامرایی برادر بودن و هستن
دوشنبه 20 آذر 1391 09:10 ق.ظ
با بسلام پارسا جان لطفا منبع تار یخی که اسامی برزگان روستا در ان ذکر شده بنویسید
عیسی پارساضمن احترام به نظر شما اطلاعات تکمیلی در خصوص مردم شریف و ولایتمدار قرعلیوند در وبلاگ زیر موجود است
rouhrddinparsa.blogfa.com
یکشنبه 12 آذر 1391 06:15 ب.ظ
با سلام برادر عزیز قرعلیوند یکی از قبایل طوایف سوری است چطور ممکن است برزگش فامیلیش را از طایفه امرایی گرفته باشد خجالت د اره
عیسی پارساسلام..ببخشید من متوجه منظورتون نشدم
پنجشنبه 2 آذر 1391 06:29 ب.ظ
بازهم سلام عیسی جان پارسای عزیز، من یهسری عکس و مطلب رو برات ایمیل کردم وقت کردی ایمیلت رو چک کن، با تشکر
عیسی پارساسلام مرسی گرفتم
دوشنبه 29 آبان 1391 03:29 ب.ظ
راستی این عکس دومی رو من جاهای دیگه هم دیدمش ولی نمی دونم کجای قرعلیونده، فک می کنم چپیرقلی باشه ولی مطمئن نیستم، شما نمی دونین کجاست؟
دوشنبه 29 آبان 1391 03:26 ب.ظ
با سلام و تشکر از عیسی جان عزیز، خیلی کارت عالی بود، من فکر نمی کردم که کسی از هم ولایتی هامون تا حالا تو فضای سایبری همچین کاری کرده باشه، واقعا مرسی، درضمن در جواب احد داداشت که گفته بود قیصرآباد وحشتناک زیباست، منم می گم ما چاکر قیصرآباد هم هستیم
عیسی پارساسلام..........ممنون که سر زدید آقای محمدی.....اگه مطالب جدیدی در مورد روستامون گیر تون اومد ایمیل کنید تا مطلب رو اپدیت کنیم
باتشکر
یکشنبه 28 آبان 1391 08:11 ب.ظ
من قبلا هم ازتون تشكر كردم واقعا ممنون از این اشاعه فرهنكیتون خیلی زیبا بود مرسی
سه شنبه 2 آبان 1391 10:06 ب.ظ
دلم کرده هوای قرعلیوند/خوشا صدق و صفای قرعلیوند /خدایا معرفت ده تا بدانیم/ قدر اب و هوای قرعلیوند.......................
عیسی پارساممنون آقای رحمتی که سر زدید
یکشنبه 23 مهر 1391 02:16 ب.ظ
سلام اقای پارسالطفا خودتان رابطورکامل معرفی کنیدکجائی هستی اصالتا منابع مورداستفاده رابیان کنید
عیسی پارساسلام اقا محمد رسم بر اینکه اول طرف خودشو معرفی میکنه.بعد از طرف مقابلش میخواد که خودشو معرفی کنه...................
دوشنبه 17 مهر 1391 04:51 ب.ظ
سلام اقای پارسا لطفاحضرتعالی کجائی هستی بیان فرمائیدباذکرمشخصات کامل
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :