تبلیغات
تالدیک-Taldyk - سقوط 14 پله‌ای ایران در شاخص عملكرد تغییرات آب و هوایی
 
درباره وبلاگ


نام ونام خانوادگی:عیسی پارسا
دانشجوی کارشناسی ارشد جغرافیا(اقلیم در برنامه ریزی محیطی)دانشگاه خوارزمی تهران
با عرض سلام و ادب خدمت همه کسانی که از این وبلاگ دیدن می کنند وبه علاقه مندان علم جغرافیااین وبلاگ جهت گسترش ومعرفی علم جغرافیا وتبادل نظر بین علاقه مندان ایجاد شده است مارا با نظرات سازنده خود در غنای مطالب وبلاگ یاری نمایید.....
ایمیل:eisa.parsa@yahoo.com
تلگرام:
parsa13629@

مدیر وبلاگ : عیسی پارسا
نویسندگان
نظرسنجی
نظر خودتونو در مورد کیفیفت مطالب وبلاگ بیان کنید؟

جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
تالدیک-Taldyk
اگر یادتان ماندو باران گرفت...........دعایی به حال بیابان کنید
 

شاخص‌های عملكرد تغییرات آب و هوایی 2011

سازمان‌های غیردولتی در سال‌های اخیر اقدامات مناسبی را به منظور فشار بر دولت‌ها و سیاستمداران در زمینه اجرای سیاست‌های دوستدار محیط زیست به انجام می‌رسانند.

این انجمن‌ها عموما در اجلاس‌های سالیانه كنوانسیون‌های بین‌المللی زیست‌محیطی حضوری فعال دارند و با تدوین گزارش‌های مختلف به عنوان نهادهای مستقل و غیردولتی، شاخص‌های عملكردی دولت‌ها را تحلیل می‌كنند تا از این طریق بتوانند اجماع جهانی برای پذیرش تعهدات زیست‌محیطی و نیز عمل به آنها در دولت‌ها را ایجاد كنند.

GERMANWATCH یكی از موسساتی است كه در سال‌های اخیر در اجلاس‌های كنوانسیون تغییر آب و هوا حضور فعالی داشته است. این موسسه به همراه شبكه اقدام آب و هوای اروپا (Climate Action Network-Europe) از سال 2006 گزارشی تحت عنوان شاخص‌های عملكرد آب و هوایی تهیه و انتشار می‌دهد. این موسسه به بررسی و رتبه‌بندی عملكرد كشورهای دنیا كه در حدود 90درصد انتشار گاز دی اكسید كربن دنیا ناشی از احتراق سوخت را عهده‌دار هستند، می‌پردازد. شاخص‌هایی كه در این تحلیل به كار می‌رود عبارتند از: روند انتشار دی‌اكسید كربن ناشی از احتراق سوخت در سال‌های اخیر (50 درصد وزن)، سهم كشور در انتشار دی‌اكسید كربن ناشی از احتراق سوخت دنی (30درصد وزن) و سیاست‌های ملی و بین‌المللی در زمینه تغییر آب و هوا(20درصد وزن).

این موسسه با جمع‌آوری اطلاعات از موسسات بین‌المللی و ملی نظیر آژانس بین‌المللی انرژی، دبیرخانه كنوانسیون تغییر آب و هوا و سایر موسسات و با همكاری بیش از 190 كارشناس انرژی و تغییر آب و هوا از كشورهای مختلف دنیا شاخص‌های عملكرد تغییرات آب و هوایی را استخراج و گزارش می‌كنند. همچنین این موسسه 3 جایگاه اول لیست فعالین در زمینه تغییر آب و هوا را به كشورهایی اعطا می‌كند كه توانسته‌اند تعهدات بلندمدت تغییر آب و هوایی را به انجام رسانده باشند كه شامل كاهش میزان انتشار به 80 درصد زیر سطح انتشار سال1990 است.

نتایج گزارش تغییر اقلیم 2011 حاكی از آن است كه از بین 57 كشور كه 90 درصد دی‌اكسید كربن انتشاری ناشی از احتراق سوخت را به خود اختصاص داده‌اند، هیچ كشوری نتوانسته‌اند جایگاه اول تا سوم جدول را به خود اختصاص دهند. كشور برزیل، سوئد، نروژ، آلمان و انگلیس رتبه‌های 4 تا 9 را به خود اختصاص داده‌اند در حالی كه كشورهای چین، كانادا، استرالیا، قزاقستان و عربستان رتبه‌های 56 تا 60 را به خود اختصاص داده‌اند. در این میان كشورمان ایران رتبه 52 از بین 60 جایگاه را به خود اختصاص داده است كه نسبت به سال قبل حاكی از سقوط 14 پله‌ای در شاخص عملكرد تغییرات آب و هوایی است. علل این نزول را كارشناسان بررسی كرده‌اند بر این اساس رشد بالای انتشار دی اكسید كربن ناشی از احتراق سوخت در سال‌های اخیر به ویژه در محدوده سال‌های 1973 تا 2000 و میزان رشد انتشار دی اكسید كربن ناشی از احتراق سوخت 5‌/‌3درصد بوده است در حالی كه در سال‌های اخیر این رقم به رشد سالیانه در حدود 6درصد رسیده است.

همچنین رتبه ایران در انتشار گاز دی اكسید كربن ناشی از احتراق سوخت در سال‌های اخیر از 18 دنیا در 1996 به دهم دنیا در سال 2007 رسیده است(منبع، گزارش 2007 آژانس بین‌المللی انرژی) كه این خود از دلایل نزول شاخص عملكرد تغییرات آب و هوایی كشور است.

از سوی دیگر سیاست‌های تغییر آب و هوا در سطح ملی و بین‌المللی از دیگر پارامترهای موثر بر این شاخص است. كشورمان هنوز بعد از 15 سال عضویت در كنوانسیون، برنامه اقدام ملی مصوب در این زمینه ندارد.

از طرف دیگر، همین موسسه، وضعیت شاخص عملكرد تغییرات آب و هوایی 10 كشور بزرگ انتشاردهنده دی اكسیدكربن از احتراق سوخت را نیز بررسی كرده است كه نتایج آن در جدول آمده است. چنان كه از جدول پیداست، 3 كشور آلمان، انگلیس و هند در سطح خوبی از شاخص عملكرد قرار دارند، در صورتی كه كشور‌های كره و ژاپن در سطح متوسط عملكرد قرار گرفته و كشورهای روسیه، ایران، آمریكا، چین و كانادا از عملكرد ضعیفی برخوردار هستند. نكته دیگر در این خصوص افزایش رتبه ایران به جایگاه نهم در بین بزرگ‌ترین كشورهای انتشاردهنده دی اكسید كربن در سال 2010 است.

نكته:‌ ایران رتبه 52 از بین 60 جایگاه انتشار دی‌اكسید كربن ناشی از احتراق سوخت را به خود اختصاص داده است كه نسبت به سال قبل حاكی از سقوط 14 پله‌ای در شاخص عملكرد تغییرات آب و هوایی است

از طرف دیگر بررسی سایر پارامترهای دیگر جدول، حاكی از آن است كه اگرچه میزان انتشار دی اكسید كربن كشور كره و ایران از كل انتشار دی اكسید كربن جهان تقریبا برابر است، لیكن كره با این مقدار انتشار 8‌/‌1درصد تولید ناخالص داخلی دنیا و 73‌/‌0درصد جمعیت دنیا را دارد، در صورتی كه این شاخص‌ها برای ایران به ترتیب 92‌/‌0 درصد و 08‌/‌1 درصد است. این به این معنی است كه شدت انتشار دی اكسید كربن كشور به ازای تولید ناخالص داخلی، 2 برابر كره جنوبی است.

با توجه به تصویب آیین‌نامه اجرایی كنوانسیون تغییرآب و هوا و پروتكل كیوتو در مرداد 88 توسط هیات وزیران كه این آیین نامه توسط دفتر تغییر آب و هوای سازمان حفاظت محیط زیست ـ كه از پروژه‌های بین‌المللی سازمان حفاظت محیط زیست با برنامه عمران ملل متحد است ـ تنظیم شده است و تشكیل كار گروه ملی تغییرآب و هوا و دبیرخانه مربوطه در سازمان حفاظت محیط زیست، به نظر می‌رسد در سال‌های آتی وضعیت این شاخص برای كشورمان بهتر شود، چراكه یكی از وظایف محوله برعهده دستگاه‌های عضو كمیته علاوه بر تهیه گزارش موجودی انتشار، ارائه روند انتشار در سال‌های آتی در صورت تداوم وضع كنونی و نیز سیاست‌های كاهش انتشار در میان‌مدت و بلندمدت است(برنامه اقدام ملی كاهش انتشار).

علاوه بر این دستگاه‌های عضو موظف هستند سالیانه عملكرد خود را در زمینه سیاست‌های كاهش انتشار و نیز برنامه‌های انطباق به دبیرخانه كارگروه ملی ارائه كنند. دبیرخانه كارگروه نیز موظف است سالیانه گزارش كشوری مربوط به تغییرات آب و هوایی را جهت مصارف داخلی و استفاده در برنامه‌ریزی‌های توسعه تدوین كند.

بدیهی است در صورت اجرایی شدن این آیین نامه و تدوین برنامه اقدام ملی تغییرآب و هوا و تصویب آن در هیات وزیران، اطلاع رسانی مناسب در این زمینه، شاخص عملكرد تغییرات آب و هوایی كشور در سال‌های آتی بهبود خواهد یافت. ذكر این نكته ضروری است كه برای بهبود شاخص عملكرد تغییرات آب و هوایی، می‌بایست میزان و روند رشد انتشار نیز كاهش یابد. با توجه به این‌كه تغییر روند رشد انتشار نیازمند اجرای برنامه‌های كاهش انتشار است كه در كوتاه مدت میسر نیست. از این‌رو برای بهبود این شاخص كشور در كوتاه مدت بهتر است در سطح ملی برنامه عمل تدوین و به تایید هیات وزیران برساند. در سطح بین‌المللی نیز با مشاركت فعال در اجلاس‌های كنوانسیون و پروتكل و ارائه نظرات كشور، بتوانیم علاوه بر حفظ منافع ملی، با ایجاد نقش موثری در تصمیم‌سازی جهانی در زمینه تغییر آب و هوا، شاخص‌های عملكردی خود را نیز بهبود بخشیم.

محمد صادق احدی / معاون طرح ملی تغییر آب وهوا در سازمان حفاظت محیط زیست

نوع مطلب : مقاله های جغرافیایی(اقلیمی-رساله)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 13 خرداد 1390 :: نویسنده : عیسی پارسا
نظرات ()
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر